Zorlu bir parkur ve kıran kırana bir mücadele

Kategori : Off-Road

2010 İstanbul Off-Road Şampiyonası’nda katılan 24 ekibin sadece 4’ü puan alabildi. İstanbul Off-Road Kulübü – İSOFF’un düzenlediği 2010 İstanbul Off-Road Şampiyonası’nın ilk ayağı, 27 Haziran Pazar günü Göktürk Akpınar’da, hazırlanan yeni off-road parkurunda koşuldu.

27 Haziran Pazar günü 11.00’de Eyüp Belediyesi önünden seremoni startını alan ekipler, Eyüp ve Arnavutköy Belediyelerinin destekleri ile hazırlanan Akpınar’da özel etaplarda zorlu bir mücadele yaşadılar.

27 ekibin kayıt yaptırdığı yarışmada, teknik kontrolden geçen 24 ekip yarışa katıldı. Start alan ekiplerden sadece 9’u yarış sonunda Kapalı Parka ulaşmayı başarırken, yapılan değerlendirme sonunda 5 ekibin de çeşitli nedenlerle diskalifiye olması ile, yarıştan puan alabilen ekip sayısı dörde indi.

S3 klasmanında 11 numaralı Range Rover ile yarışan Tarık Gökbay – Bülent Gültekin ikilisi yarışın Genel Klasman birincisi olurken, yine S3’de 4 kapı numaralı Jeep Cherokee ile yarışan Mustafa Demirci – Dursun Ali Yılmaz, attıkları taklaya rağmen yarışı ikinci olarak tamamladılar. 3. sıraya ise Aroma takımı adına 20 kapı numaralı Suzuki Grand Vitara ile S2 klasmanında yarışan Deniz Doğaner – Ali Doğaner ikilisi yerleşti. S1 klasmanında 18 numaralı Suzuki Vitara ile yarışan Kubilay Tüfekçi – Bülent Kaya ise dördüncü oldular.

Off-road sporuna yeni yarışçılar kazandırmak amacı ile düzenlenen ve İstanbul içinden olduğu kadar farklı illerdeki çeşitli off-road kulüpleri ve off-road grupları arasında yoğun ilgi uyandıran bu şampiyonada seyirciler, tanıdık yarışçılar kadar yeni yüzleri de görme ve destekleme şansı buldular. Birçok tecrübeli yarışçı da, yarışta pilot koltuğunu eşlerine ya da oğullarına teslim edip sağ koltuğa oturmayı tercih etti.

5 Etaptan oluşan yarışta, ekipler parkurları üçer tur geçerek finişe ulaşmaya çalıştılar. Yarış için hazırlanan iki ayrı parkurun biri göl kıyılarında yer alan bataklık alanları ve su geçişlerini içeriyordu. İkinci parkur ise göl çevresindeki kumluk tepelerden ve çok dik çıkış ve keskin inişlerden oluşuyordu.

Son haftalardaki aşırı yağışlı hava koşullarının ağırlaştırdığı parkurdaki engelleri aşmaya çalışan ekipler, ilk etaplardan itibaren birbiri ardından araçlarını kırıp yarıştan çekilmeye başladılar. Dik inişlerde takla atan araçlar da görevliler tarafından hemen çekilerek yarış dışına taşındılar.

Mekanik arızalar kadar taklaların da yoğun olarak yaşandığı yarış sonrasında ekipler çok zor ama zevkli bir parkurda yarıştıklarını söylerken, seyirciler de off-road sporunun tüm ilgi çekici görsel olanaklarını doyasıya izleme şansı buldular.

Toplam 3 ayaktan oluşan Şampiyona’nın ikinci ayağı 9–10 Ekim ve üçüncü ayağı 11–12 Aralık 2010 tarihinde İstanbul’da koşulacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: