Ypres’de kazanan Loix oldu.

Kategori : IRC

Skoda Motorsport ile çıktığı ilk yarışında Loix yarışın ikinci gününde geçilen 13 özel etapta da binlerce hayranının desteği ile yarışı tamamladı.

Belçikalı pilot ikinci güne Peugeot UK adına mücadeleye katılan geçen senenin şampiyonu ve geçen sene burada zafere uzanan Kris Meeke’in 5.8 saniye önünde başladı. İki pilot arasındaki efsanevi mücadele İngiliz pilotun henüz ikinci etapta taklalar atarak yarış dışı kalması ile yarım kaldı.

IRC lideri Juho Hanninen’in ilk gün yarış dışı kalması ile 2010 sezonunda ikinci zaferini kazanmak için mücadelesine devam eden Kris Meeke, ikinci özel etabın ikinci kilometresindeki hızlı sağ virajda yoldan çıkıp taklalar atarak bu sezon dördüncü kez yarış dışı kaldı.

İkinci günün ilk etabında en iyi zamanı yapan Meeke : “Yol notundaki bir hatadan oldu.” diyerek sözlerine başladı ve “Çok erken içeri daldım dolayısı ile hızla dışarı savruldum. Bu kadar zorlarken bu tarz kazaların olması normal.” dedi.

Meeke’in yarış dışı kalması ile üzerindeki baskı azalan Loix yarışın geri kalanında konsantrasyonunu kaybetmemek için temposunu da belirli bir seviyede tuttu. Kalan onbir özel etapta takım arkadaşı Jan Kopecky’nin önünde zafere ulaşan Loix bu zafer ile Skoda Motorsport’u sezonda dördüncü kez podyumun en üst basamağına çıkarttı. Fabia Evo2 ise ilk yarışını kazanma başarısını gösterdi.

Yarışı ikinci sırada tamamlayan Jan Kopecky bu sonuçla lider Juho Hanninen ile arasındaki farkı üç puana indirmiş oldu. Sezonun bitimine altı yarış kala Jopecky, Hanninen’in yokluğunda Ypres Rallisi’ni de ilk sırada tamamlamak istiyordu ancak Belçikalı Loix farkın kapanmasına izin vermedi. Kopecky onbeşinci özel etapta kısa süreliğine yoldan çıkıp etapta 5 saniye kadar daha zaman kaybedince sadece finiş görüp puan almayı hedefledi.

Geko Ypres Rallisi’ni üçüncü sırada tamamlayan pilot Belçikalı Thierry Neuville oldu. Neuville, Kronos Racing tarafından hazırlanan Peugeot Belçika-Lüksemburg ekibi adına mücadeleye katılmıştı. Kariyerinin en iyi derecesini elde eden 22 yaşındaki genç pilot bu zafer ile pilotlar klasmanında altıncı sıraya yükseldi. Podyum başarısı, Kris Meeke ve Pieter Tsjoen’in araçlarına da servis veren Kronos’a da biraz moral vermiş oldu.

Belçikalı Bernd Casier Skoda Fabia’sı ile dördüncü olurken, M-Sport Ford Fiesta ile mücadeleye katılan Andreas Mikkelsen beşinci oldu. Norveçli pilot ilk gün lastik pataltıp gerilere düşse de yarış sonunda IRC puanlarını alabilecek bir noktada yarışı tamamladı.

Eski kurtlardan Patrick Snijers, Bruno Magalhaes ile giriştiği mücadelede altıncıla doğru giderken son etapta mekanik arıza ile yarış dışı kalınca Portekizli pilota da gün doğmuş oldu. Magalhaes vites kutusu sorunu nedeni ile iki kez servisten geç çıkınca toplam 1 dakika 10 saniyelik ceza ile yarışa devem ediyordu. Snijers’in kalması ile altıncılık Magalhaes’e hediye gibi oldu.

Polonyalı Michal Solowow son etabı lastiği patlak tamamlasa da yarışı yedinci sırada tamamlamayı başardı. M-Sport Ford Fiesta ile mücadele eden Solowow’un ardından sekizinci olan Luca Betti de son etabın finiş masasına inik lastik ile geldi.

Alman genç pilot Kevin Abbring IRC İki Çeker Kupası’nda Clio R3 ile zafere ulaşırken pilotlar klasmanında lider durumdaki Korsikalı Pierre Campana’yı geride bıraktı. Aynı araç ile mücadeleye katılan Campana son etapta lastik sorunu yaşayan pilotlar arasında yer aldı.

Geko Ypres Rallisi 2010 Genel Klasman ilk 10:
1 Freddy Loix, 2:35:36.9
2 Jan Kopecky, 21.4
3 Thierry Neuville, 2:05.5
4 Bernd Casier, 4:01.6
5 Andreas Mikkelsen, 5:20.9
6 Bruno Magalhaes, 6:06.2
7 Michal Solowow, 7:24.5
8 Luca Betti, 9:37.6
9 Corrado Fontana, 9:53.0
10 Maciej Oleksowicz, 10:39.0

IRC Pilotlar Şampiyonası
1. Juho Hanninen 42,
2. Jan Kopecky 39,
3. Guy Wilks 25,
4. Bruno Magalhaes 20,
5. Kris Meeke 15.

IRC Markalar Birinciliği
1. Skoda 98,
2. Peugeot 55,
3. M-Sport 21,
4. Subaru 10,
5. Ralliart 8.

IRC İki Çeker Kupası Pilotlar Klasmanı
1. Pierre Campana 16,
2. Marcos Tokarski 10,
= Kris Princen 10,
= Rafael Tulio 10,
= Yeray Lemes 10,
= Kevin Abbring 10,
= Harry Hunt 10.

IRC İki Çeker Kupası Markalar Klasmanı
1. M-Sport 68,
2. Peugeot 36,
3. Abarth 19,
4. Honda 16,
5. Skoda 5.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: