Yerel kahraman Loix ilk günü lider tamamladı.

Kategori : IRC

Geko Ypres Rallisi’nin ilk gününü geçen senenin galibi Kris Meeke’in 5.8 saniye önünde tamamlayan Freddy Loix altıncı zaferi için uygun adım ilerliyor.

Loix emin adımlarla zafere ilerlerken Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) lideri Juho Hanninen ilk günün dördüncü özel etabında yoldan çıkıp hendeğe sıkışınca bu sezon peşpeşe altıncı zaferini kazanamayacağını ilan etti.

Hanninen’in yarış dışı kalması ile geçen senenin şampiyonu Kris Meeke ve skoda Motorsport’un hızlı pilotu Jan Kopecky ilk günü ikinci ve üçüncü sırada tamamladılar. Her ne kadar hızlı olsalar da Loix’nın ilk IRC yarışındaki temposuna ulaşamadılar.

Loix ilk gün birinciliğini servis alanında binlerce taraftarın arasında kutlarken, Skoda’nın ilk kez burada yarıştırdığı Fabia Evo2 S2000’in ilk basamakta olması takım yöneticilerini de fazlası ile memnun etti. 39 Yaşındaki Belçikalı pilot aracın daha geniş lastik açıklığına sahip olması asfaltta daha iyi bir tutunma sağlayarak “mükemmel his” yarattığını belirtti.

Meeke ilk gün sonunda kendisinden hızlı olan rakibini tebrik etti. Meeke’in kopilotu Paul Nagle yola ilk çıkmanın biraz dezavantaj yarattığını, özellikle üçüncü özel etap olan Mesen-Sauvegarde’de geçilen kısa toprak bölümde rakiplerine epey zaman verdiklerini belirtti. Meeke ayrıca etapların ikinci geçişlerinde yolda kenardan sökülen çok fazla toprak olduğunu da vurguladı.

İlk günü üçüncü sırada tamamlayan Skoda Motorsport takımından Jan Kopecky daha hızlı olmayı ümit ettiğini ancak öğleden sonra etaplarında daha yumuşak hamurlu lastik kullanmalarının kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Sıcak hava şartlarında iyice yumuşayan lastiklerin fazla tutunduğunu ve bu nedenle oluşan küçük farkların gün sonunda farkın 6,6 saniyeden 16,3 saniyeye kadar çıktığını belirtti.

Son yarışlarda adından fazlası ile söz ettiren Belçikalı Thierry Neuville ilk günü dördüncü sırada tamamlarken, Pieter Tsjoen beşinci, Bernd Casier ise altıncı sırada yer alıyor. İkinci özel etapta lastik patlatan Andreas Mikkelsen ise M-Sport Fiesta S2000 ile yarışa katılan Patrick Snijers’in önünde yedinci sırada günü tamamladı.

Cuma günü geçilen etaplarda sorun yaşayan pilotlar arasında Toshi Arai ve Stephen Sarrazin de vardı. Sarrazin lastik patlattıktan sonra yoldan çıkarak hendeğe sıkışan Peugeot 207’sini yola çıkartamayınca yarış dışı kaldı. Arai ise seyircilerin de bulunduğu sol virajda Subaru Impreza’sı ile spin attıktan sonra yoluna devam etmek için manevra yaparken hendeğe düştü, seyircilerin de yardımı ile yola koyulması 10 dakikayı bulan Japon pilot yarışa devam etmeyi başardı. Arai’nin yoldan çıkışını haberin fotoğrafları arasında görebilirsiniz.

Proton’un IRC’ye dönüşü de pek iyi hatırlanmayacak şekilde tamamlandı. Fabrika takımı adına mücadele eden Avustralyalı Chris Atkinson ve İskoç Alister McRae’nin yanısıra kendi adına yarışa katılan İngiliz Tom Cave’in Satria’ların hepsi dördüncü etapta motor arızası vererek yarış dışı kaldılar. Araçlardan hiç birinin ikinci güne başlayamayacağı açıklandı.

Genç Alman pilot Kevin Abbring’in liderliğinde devam eden IRC İki Çeker Kupası’nda Korsikalı Pierre Campana günü ikinci sırada tamamlarken, Belçikalı Kris Princen ise lider tamamladığı ilk üç etap sonrasında beşinci özel etapta alternatör arızası ile yarış kaldı.

Yarışın ikinci gününde ekipler ilk günün iki katı yol katedecekler. 191,96 kilometrelik onüç özel etapta mücadele edecek ekipler gece 22:30’da Ypres’de günü tamamlayacaklar.

Geko Ypres Rallisi ilk gün genel klasman ilk 10:
(Sıra. Pilot, Süre/Fark)
1.Freddy Loix, 54:33.6
2.Kris Meeke, 5.8
3.Jan Kopecky, 22.1
4.Thierry Neuville, 45.7
5.Pieter Tsjoen, 1:10.5
6.Bernd Casier, 1:37.6
7.Andreas Mikkelsen, 1:58.2
8.Patrick Snyers, 2:07.2
9.Bruno Magalhaes, 2:14.8
10.Jasper Van Den Heuvel, 2:30.5

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: