WRC’de yeni kurallar

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)’ya bağlı çalışan Dünya Motor Sporları Konseyi (WMSC) 8 Eylül 2010 tarihinde yaptığı olağanüstü toplantıda Dünya Ralli Şampiyonası ile ilgili bazı değişikliklere imza attı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu kararların alındığı belirtildi:

– 2011 Dünya Ralli Şampiyonası’ndan itibaren geçerli olmak üzere ralli organizatörleri yarışın son günü televizyon yayınlarını arttırmak üzere bir seyirci özel etabı düzenlemek zorunda olacaklar. En hızlı ilk üç pilot ve kopilot genel klasman puanlarına ek olarak (3-2-1) puan alacaklar.

– İki çeker araçlar, Seri Üretim Dünya Ralli Şampiyonası (PWRC) dahilinde düzenlenecek olan Seri Üretim Araçlar Kupası (Production Car Cup – PCC) Grup R araç pilotlarını özendirmek için 2011 Dünya Ralli Şampiyonası yarışlarında koşulmaya başlanacak. PWRC araçların katıldığı rallilere katılacak olan PCC katılımcıları için ayrı bir klasman oluşturulacak. En çok puanı toplayacak pilotlar sezon sonunda ödüllendirilecekler. PWRC katılımcıları gibi PCC katılımcıları da sezon öncesinde hangi yarışlara katılacaklarını açıklamak zorunda olacaklar.

– 2011 Dünya Ralli Şampiyonası’nda FIA Süper 2000 Dünya Ralli Şampiyonası (SWRC) katılımcıları 2000cc’den düşük kapasiteli turbo olmayan (atmosferik) motorlarla mücadele edecekler. 2011 Sezonundan itibaren FIA WRC Kupası düzenlenmeyecek.

– 2011 Sezon başlagıcından dört yarış sonra Markalar ve Takımlar kalan dokuz yarışta her araçları için en fazla iki motor kullanabilecekler.

– 2011 Sezonundan itibaren seyircinin ilgisini arttırmak için araçlar etaplara birer dakika ara ile salınacaklar.

– 2011 Sezonundan itibaren peşpeşe iki Dünya Ralli Şampiyonası yarışında start alan İkinci Öncelikli Pilotlar (Priority 2) sezonun kalan yarışlarında Birinci Öncelikli Pilot (Priority 1) olarak start alacaklar. Bu pilotlar WRC takımları için ilan edilen kurallara uymak zorunda olacaklar.

– WRC rallilerinde yer almak isteyen GT yarış arabaları için bir araştırma grubu oluşturulacak.

– FIA, WRC yayıncısı ile ortak bir programda genç pilotları yetiştirmek üzere bir akademi kuracak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

İsveç Rallisi İptal

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 2021 takviminde ikinci yarış olarak İsveç’in Varmland şehrinde

Hyundai Kadroyu Korudu

Hyundai Motorsport, kısa süre önce garantilediğ ikinci Markalar Şampiyonluğu’nu* korumak için 2021
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: