Türkiye Rallisi İstanbul’a taşınıyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

İki sezon aday yarış olarak İzmir’de düzenlenen Türkiye Rallisi, şampiyona takvimine girdiğinden beri ülkenin güney-batısındaki tatil şehri Antalya’nın Kemer ilçesinde organize ediliyordu. Ancak organizatörler şampiyona takvimindeki yerlerini sağlamlaştırabilmek için yarışı 12 milyonluk nüfusu ile Dünyanın En Kalabalık 5. Kenti İstanbul’a almayı uygun gördüler. Yepyeni etaplarda organize edilecek olan Türkiye Rallisi 2010 sezonunda Nisan ayında koşulacak.

Dünya Ralli Şampiyonası organizatörlerinden Simon Long yarışın iki kıtayı buluşturan büyük bir kente alınmasından dolayı memnun olduğunu belirtti : “Türkiye Rallisi organizatörlerinin bu kararını beğendik. Mümtaz (Tahinciğlu – Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı) sportif ve ticari açıdan güzel bir yaklaşım sergiliyor. Onun da uluslararası organizatörlerden birisi olmak istediğini biliyoruz ve İstanbul fikrini çok beğendik.”

Gelecek yıl İstanbul için önemli bir sene olacak çünkü şehir 2010 Avrupa Kültür Başkenti olacak ve WRC de buna ayrı bir renk katacak.

“Organizatörler de İstanbul’da düzenlenecek yarış fikrini büyük resmin bir parçası olarak görüyorlar. Avrupa yakasında servis alıp, Asya kıtasında etaplarda mücadele etme fikri insana çok fantastik geliyor.”

Uluslararası yarışlar açısından İstanbul o kadar da yabancı bir kent değil, İstanbul’daki  ilk uluslararası yarış 1972 yılında organize edilmişti. Türkiye Rallisi ilk olarak 2003 yılında düzenlenmişti ve ilk olarak 2007 sezonunda takvimden geçici olarak çıkmışlardı.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

İsveç Rallisi İptal

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 2021 takviminde ikinci yarış olarak İsveç’in Varmland şehrinde

Hyundai Kadroyu Korudu

Hyundai Motorsport, kısa süre önce garantilediğ ikinci Markalar Şampiyonluğu’nu* korumak için 2021
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: