Sanremo’da İtalyan İşi

Kategori : IRC

Peugeot Italia tarafından desteklenen 207 Süper 2000 ile çıktığı yarışın son günü elde ettiği liderliği koruyan Paolo Andreucci, Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de ilk zaferini vatandaşı Giandomenico Basso’yu geride bıraktığı Sanremo Rallisi’nde kazandı. Sanremo Rallisi, Kuzey İtalya’da Imperia bölgesinde 24-25 Eylül 2010 tarihlerinde sezonun onuncu yarışı olarak düzenlendi.

Fabrika takımı destekli Abarth Grande Punto Süper 2000 ile yarışa katılan Giandomenico Basso, Andreucci’nin 0.9 saniye gerisinde girdikleri son gün etaplarında vatandaşını rahat bırakmadı. Ancak Basso onuncu özel etapta şanzıman arızası nedeni ile yavaşlayınca yedinciliğe kadar geriledi ve Andreucci rahatladı. Bu sonuçla Andreucci, İtalya Ralli Şampiyonası’nda da iddalı konumunu sürdürdü, Andreucci üçüncü şampiyonluğuna iyice yaklaştı.

Luca Rossetti, Basso’nun kalması ile onuncu özel etabı sorunsuz tamamlayabilse ikinciliğe çıkacakken o da onuncu özel etapta Grande Punto’sunun sağ ön lastiğini patlatınca beşinciliğe kadar geriledi ve şampiyona lideri Juho Hanninen podyumun ikincilik basamağına çıktı.  Hanninen böylece bu sezon dokuzuncu kez podyuma çıkmış oldu ancak bu sonuç Fin pilotun şampiyonluğunu ilan etmesini sağlayamadı.

Kalan iki yarış İskoçya ve Güney Kıbrıs rallilerinde Hanninen’in takım arkadaşı Jan Kopecky’nin teorik olarak hala şampiyonluk şansı devam ediyor. Kopecky son iki yarışı kazanır, Hanninen iki yarışı ikinci sırada bitiremez ve ekstra puanlarda da öne geçemezse Kopecky şampiyonluğa ulaşabilir. Ancak Skoda’nın son iki yarış için stratejisi hala kesinleşmiş değil.

Hanninen elde ettiği bu ikincilik için göstermiş olduğu mücadele ve kazandığı etaplar sebebi ile Colin McRae IRC Flat Out Ödülü’ne layık görüldü. Colin’in babası Jim McRae, Eurosport’tan Gilbert Ray ve IRC’nin Motorsporları Geliştirme Sorumlusu Jean-Pierre Nicolas’ın oluşturduğu jurinin verdiği bu ödüle Sanremo Rallisi’ni de iki kez kazanmış olan Colin McRae’nin felsefesine uygun performans gösteren pilotlar seçiliyor.

Geçen senenin IRC şampiyonu ve Sanremo Rallisi’nin galibi Kris Meeke üçüncülük için Freddy Loix ile sıkı bir mücadeleye girdi. Meeke son etapta geçildiği Loix’nın ilk üçteki ikinci Skoda olmasını engelleyemedi ve 4.2 saniye ardından ancak dördüncü oldu.

Yerel pilotlardan Sandro Sottile IRC İki Çeker Kupası’nda Honda Civic Type-R ile zafere ulaştı.

Kıtalararası Ralli Mücadelesi’nde sezonun bitmesine iki yarış kaldı. 16-17 Ekim tarihlerindeki İskoçya Rallisi ve 6-7 Kasım’daki Güney Kıbrıs şampiyonu belirleyecek iki yarış olacak.

Pilotlar Şampiyonası’nda Juho Hanninen 58 puan ile lider, takım arkadaşı Jan Kopecky ise 47 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Freddy Loix ise 36 puan ile üçüncü sırada. Pilotlar sezondaki oniki yarışın yedisinden aldıkları puanlar ile klasmanda yer alıyorlar.

Markalarda ise Skoda 120 puan ile lider, Peugeot 87 puan ile ikinci sırada, M-Sport 31 puan ile üçüncülükte yer alıyor.

İki Çeker Kupası’nda ise durum biraz daha karışık; 20 puanlı KeviN Abbring ve Rafael Tulio birinciliği paylaşıyorlar, iki pilotun da iki birinciliği bulunuyor. Pierre Campana 16 puan ile ikinci, Harry Hunt ise 12 puan ile üçüncü sırada yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: