Kris Meeke şampiyonluğunu ilan etti.

Kategori : IRC

Kris Meeke, 2009 Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) şampiyonluğunu Sanremo Rallisi’ni kazanarak şampiyonluğunu ilan etti. Peugeot UK pilotu Meeke dördüncü sırada götürdüğü yarışın son gününe lider olarak başladı ve sezonun dördüncü rallisini kazanarak IRC şampiyonu olan ilk İngiliz pilot oldu.

Meeke, “Bunun olmasını beklemiyorduk” diyerek inancını kaybettiğini belirtse de zaferin tadını çıkartmaya başladı. “Bana bu şansı veren insanlara teşekkür etmeliyim. Ben zafere giden ekipteki sadece bir halkayım benim gibi bir çok insanın gayreti ile bu zafer kazanılmıştır, onlardan biri olmasa bu anı yaşayamazdık.”

Meeke kadar bu zaferden zevk alan bir diğer isim de elbette onun kopilotluğunu yapan İrlandalı Paul Nagle oldu. Nagle son günde ortaya koydukları performansı ifade ederken Meeke için “zincirinden kurtulmuş gibiydi” dedi. Nagle sözlerine şöyle devam etti : “Sezon başında Monte Carlo Rallisi’nden sıfır puan almıştık ancak bir başka tarihi ralli olan Sanremo Rallisi’ni kazanarak şampiyon olduk, bazen böylesini hayalkırıklıkları yaşamak insanı daha da kamçılayabiliyor.”

Meeke ralliye en yakın rakibi Jan Kopecky’nin bir puan önünde başlamıştı. Skoda Fabia S2000 ile mücadeleye  katılan Kopecky ilk etaba çok hızlı başladı ve ilk sırayı elde etti ancak Çek pilot ikinci özel etabın içinde kaza yapınca yarışa geri dönemedi ve Meeke için umutlar yeşerdi.

Kopecky’nin ayrılması ile zirve İtalyan pilotlara kaldı. Abarth Grande Punto S2000 ile Luca Rossetti ve Peugeot 207 S2000 ile Paolo Andreucci ilk iki sırada mücadele ederken Meeke frenlerindeki aşırı ısınma ile mücadele ediyordu ve ancak dördüncü sırada tutunabilmişti.

Gün sonunda Andreucci, aracının yola istediği kadar tutunmadığından şikayetçi olan Rossetti karşısında biraz avantajlı görünüyordu. Sabah olduğunda ise Rossetti istediği ayarları yakalamıştı ve lider Andreucci de bu gelişme karşısında ancak yerini savunmaya çalışıyordu.

Meeke ise son güne çok hızlı başladı ve ilk etapta 10 saniye farkla birinci oldu, ikinci özel etapta da 8.3 saniye fark atsa da sabah etaplarının sonuncusunda yine baş gösteren fren problemi nedeni ile 10 saniye kaybetmekten kurtulamadı.

Meeke servis alanına geldiğinde : “İlk gün etaplarından sonra bu sabah ilk iki etapta ritmi yakaladığımızı gördük. Yol notlarımız da istediğim gibi oldu, zaten gelen zamanlara ben bile inanamadım.” diyerek kendi zamanlarına bile şaşırdığını itiraf ediyordu.

Tutunma sorunları ile mücadele eden Andreucci gerilere düşerken Meeke zirve mücadelesi için Rossetti ile sıkı bir mücadeleye girdi. Rossetti de bir türlü istediği tempoyu yakalayamadığın belirtirken İtalyan pilot yarışı Meeke’in 15.7 saniye gerisinde ikinci sırada tamamalayabildi.

Renato Travaglia yarışı üçüncü sırada tamamlayacakken aldığın 30 saniyelik ceza ile altıncılığa geriledi ve podyumdaki yerini Nicolas Vouilloz’ya bırakmak zorunda kaldı.

Sanremo Rallisi Genel Klasman

1. Kris Meeke        Peugeot 207 S2000          2:20:3.5
2. Luca Rossetti     Abarth Grande Punto S2000  15.7
3. Nicolas Vouilloz  Peugeot 207 S2000          16.9
4. Freddy Loix       Peugeot 207 S2000          19.8
5. Paolo Andreucci   Peugeot 207 S2000          28.1
6. Renato Travaglia  Peugeot 207 S2000          46.5
7. Luca Cantamessa   Peugeot 207 S2000          1:28.6
8. Juho Hanninen     Skoda Fabia S2000          1:41.8

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: