Kopecky zirveye iyice yaklaştı!

Kategori : IRC

Çek pilot Jan Kopecky 46. Asturias Rallisi’ni kazanarak Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de peşpeşe ikinci zaferini elde etti. Bu zafer ile Kopecky şampiyona lideri Kris Meeke ile arasındaki farkı bir puana indirmeyi başardı.

İtalyan Giandomenico Basso geçen sene de kazandığı Asturias Rallisi’ne iyi başladı ve ilk gün iki etapta en iyi zamanı yaparak ilk etapların hızlı pilotu İspanyol Alberta Hevia ve temposunu iyice yükselten Jan Kopecky karşısında zafere doğru emin adımlarla ilerliyordu.

Son günün ikinci özel etabında spin atan Basso, geri vitesi arızalanınca dakikalar boyunca etaba dönedi ve yarışı da ancak sekizinci sırada tamamlayabildi.

İlk üçüncü sırada yer alan Kopecky ise Hevia’yı da geçerek liderliğe yerleşti ve zirveye bir adım daha yaklaşmış oldu.

Şampiyona lideri İngiliz Kris Meeke ise yarışın başında lastik patlatınca epey bir zaman kaybetti ve gerilere düştü. Takım arkadaşları Nicolas Vouilloz ve Freddy Loix de yaşadıkları sorunlar nedeni ile zaman kaybetmekten kurtulamadılar.

Son günde hızlarını arttıran takım arkadaşları sıralamada birer birer yukarı çıkmayı başardılar. Meeke takım arkadaşı Nicolas Vouilloz’un takım emri ile ceza alması ile ikinci sırada tamamladığı yarıştan aldığı puanlar ile Koepcky’nin bir puan önünde liderliğini korumayı başardı. Vouilloz ise takım arkadaşının ardından kürsünün üçüncü basamağında yer aldı.

IRC’de sezonun sondan bir önceki yarışı İtalya’da düzenlenecek olan San Remo Rallisi olacak. 51.nci kez düzenelencek olan San Remo Rallisi asfalt parkuru ile pilotları oldukça zorlayacak.

Kris Meeke pilotlar şampiyonasında 50 puanla liderliğini sürdürüyor. Son iki yarışı kazanan Jan Kopecky ise 49 puan ile ikinciliğe yükseldi. Üçüncülük basamağında Belçikalı Freddy Loix yer alıyor. Loix 32 puan ile az da olsa şampiyonluk şansını sürdürüyor.

Markalarda ise Peugeot 109 puan ile lider, son iki yarışda çıkış gösteren Skoda 72 puan ile ikinci sırada yer alırken, Ralliart ise 42 puan ile üçüncü sırada bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: