Juho Hanninen Sardinya’dan zaferle ayrıldı

Kategori : IRC

Juho Hanninen Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de ikinci zaferini Sardinya Rallisi’nde alarak pilotlar şampiyonasında en yakın rakibi ile arasındaki farkı 11’e çıkarttı. Skoda Motorsport’un Fabia S2000 aracı ile mücadeleye katılan Fin pilot dokuzuncu etapta yerleştiği birinciliği en yakın rakibi Kris Meeke’in onuncu özel etapta yaptığı kazadan sonra kimseye kaptırmadı ve yarışı Paolo Andreucci’nin 35.6 saniye önünde kazandı. Meeke’in kazası yarışın dört etabını canlı yayınlayan Eurosport ekranlarında saniye saniye aktarıldı.

Hanninen bu sonuçla sezonun ilk beş yarışında da podyumda yer almayı başarmış oldu. Takım arkadaşı Jan Kopecky ise bu yarışı üçüncü sırada tamamladı ve pilotlar şampiyonasında Hanninen’in 11 puan ardından ikinci sıraya yerleşti.

Andreucci ikinci güne Meeke’in 7.4 saniye önünde başlamıştı ancak yumuşak süspansiyon ayarları ile çıktığı ikinci günün ilk etabında rakibine 20 saniyeden fazla zaman vermiş oldu. Andreucci liderliğini kaptırıp üçüncülüğe düşse de Meeke’in kaza yaparak yarış dışında kalması ile ikinciliğe çıkmış oldu. Ancak bu sefer de Jan Kopecky’nin baskısını ensesinde hissetmeye başladı. Kopecky temposu ile İtalya pilotu tedirgin etse de Andreucci son etabı en iyi zamanla tamamlayarak Çek pilotun 2.6 saniye önünde ikinciliğini korudu.

Kopecky üçüncü etapta Fabia’sını sağ önden bir kayaya çarptıktan sonra ilk üçteki pilotları yakalamak ile uğraştı. Serviste olağanüstü çaba ile yarışa yetiştirilen Fabia’sı ile yeniden etaplara dönebilen Çek pilot son etaba kadar ikinciliği kovalasa da İtalyan Andreucci’ye 2.6 saniye geçilmekten kurtulamadı.

Meeke kaza yaptığı onuncu etaba girerken Hanninen’in 3.6 saniye gerisindeydi. Sol virajda kayarak yol dışına çıkan ve ağaca çarparak yan yatan Peugeot 207 S2000’inden zorlukla çıkan İngiliz pilotun tüm bu yaşadıkları Eurosport ekranlarında ralli severlere canlı olarak aktarıldı. Geçen senenin şampiyonu İtalya’dan da puansız ayrılarak pilotlar şampiyonasında 15 puan ile beşinci sırada kaldı.

Peugeot Belçika-Lüksemburg adına mücadeleye katılan Thierry Neuville dört çeker bir araçla ilk kez çıktığı toprak zeminde oldukça iyi bir sonuca imza atarak yarışı dördüncü sırada tamamladı. Bu sonuç 21 yaşındaki pilotun katıldığı diğer üç IRC yarışını da kaza yaparak tamamladıktan sonra sağ salim bitiş çizgisini geçtiği ilk yarış oldu.

Peugeot Sport Türkiye takımı ile ilk IRC yarışına çıkan Burcu Çetinkaya – Çiçek Güney ikilisi beşinci özel etapta direksiyon kutusundaki arıza sonrasında kenara çekip ilk günü tamamlamışlardı. Çetinkaya Yokohama lastikleri ve aracı Peugeot 207 S2000 ile biraz daha fazla tecrübe kazanmak için ikinci günde mücadelesine devam etti.

IRC takviminde altıncı yarış Belçika’da düzenlenecek olan Gecko Ypres Rallisi olacak. Asfalt zeminde organize edilecek yarış 24-26 Haziran tarihlerinde koşulacak.

IRC Pilotlar Şampiyonası
(Sıra. Pilot, Ülke, Puan)
1. Juho Hanninen, Finlandiya, 42
2. Jan Kopecky, Çek Cum. 31
3. Guy Wilks, İngiltere, 25
4. Bruno Magalhaes, Portekiz, 17
5. Kris Meeke, İngiltere, 15

IRC Markalar Şampiyonası
(Sıra. Marka Puan)
1. Skoda 80
2. Peugeot 46
3. M-Sport 15
4. Subaru 10
5. Ralliart 8

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: