İsveç Rallisi Sona Erdi.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Solberg İsveç Rallisi’ni kazandı, Markko Martin son gündeki performansı ile ikinci olurken Ford’un yeni pilotu Fin pilot Toni Gardemeister de üçüncü oldu. Gardemeister Monte Carlo’dan sonra İsveç’te de podyuma çıkmış oldu.

Solberg İsveç Rallisi’ni kazanan ilk Norveçli oldu. Geçen sene de Fransız Loeb’in kazandığı İsveç Rallisi’nin son gününde yaşanan gelişmeler şöyle sıralandı.

Organizasyon komitesi üçüncü günün ilk etabını 12.6 kilometre kısaltarak etabı 10 kilometreye düşürdüler. Önceki gece yağan kar nedeni ile yolun üzeri yaklaşık bir santimetre kadar kar ile kaplanmıştı ama etap içinde genelde buzlu ve zaman zaman da toprak-çamur kısımlar vardı. Gronhölm ile Solberg arasında ki mücadele kaldığı yerden devam ediyordu. Subaru pilotu Solberg aradaki farkı 13 saniyeye kadar çıkartmıştı. Citroen pilotu Sebastien Loeb ise motoru ile mücadele ediyordu. İkinci gün akşamında soğutma sistemindeki problem yüzünden servis alanında hummalı bir çalışma vardı. 15. etap içinde Solberg’den 14 saniye kötü derece yaparak motorunu korumaya çalıştığı anlaşılıyordu. Gigi Galli Mitsubishi için mücadeleye devam ediyordu. Takım arkadaşı Rovanpera da ilk etapta üçüncü en iyi zamanı elde etmişti.

Günün ikinci etabında İsveç Rallisi’ni üç kez kazanmış olan Gronhölm kaza yaparak yarış dışı kaldı. Peugeot’su ile yoldan çıkan pilot aracın sol ön tekerleğini kaza yerinde bıraktı ve yarışa devam etti. Marcus ardından etaba giren Solberg kazayı gördükten sonra temposunu biraz düşürerek en iyi dereceden sekiz saniye daha kötü bir derece elde etti. Markko Martin en iyi dereceye imza atarak Peugeot takımını teselli etmeye çalıştı.

Hava sıcaklığı 2 dereceye çıkınca Markko Martin de ısınmaya başladı ve rallideki ikinci en iyi zamanını 17. etapta elde etti. Toprak zeminlerin de olduğu günün üçüncü etabında Loeb hala motor problemi ile mücadele ederken giderek hızlanan Markko Martin’in kendisine yetişmesini izlemekten başka yapacağı bir şey yoktu.

İlk geçilişinde kısaltılan etabın ikinci geçilişinde etabın sekizinci kilometresinde kaza yapan Subaru adına yarışan Chris Atkinson yarışta gerilere düştü. Daniel Carlsson en iyi zamanı elde ederken rakibi Gardemeister de ikinci oluyordu. Etap sonuna onüçüncü olarak gelen Loeb’in Citroen’i durduktan sonra tekrar çalışmayınca Loeb’de burada yarışa veda etmek zorunda kalıyordu.

Ralli’nin zor şartlarına 19. etapta yenilen pilot Touhino oluyordu. Etabın son virajında sağ ön tekerleğini kaybedince rallide gerilere düşüyordu ve kalan son etabı üç lasktik üzerinde tamamlamak zorunda kalıyordu. 19 etabın en hızlı ismi yine Daniel Carlsson olurken Gigi Galli ikinci ve Mattias Ekström de üçüncü oluyordu. Harri Rovanpera beşinci vitesi olmadan bitirdiği bu etapta dördüncülükteki yerini 0.9 saniye ile koruyordu.

Kariyerinin ilk İsveç Rallisi zaferini kazanan Solberg bu başarısı ile Subaru takımını 1997 yılındaki Kenneth Eriksson’un başarısından sonra ilk defa İsveç’te podyuma taşıyordu. Markko Martin genel klasmanda ikinci olurken Ford pilotu Gardemeister de üçüncü olarak Monte Carlo’dan sonra podyuma yine çıkma başarısını gösteriyordu. Rovanpera son etabın en iyi zamanını elde ederken genel klasmanda dördüncü olurken Henning Solberg de beşinci oluyordu.

Bir Cevap Yazın