Ford ve Citroen 2011 için harıl harıl çalışıyor.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Citroen ve Ford takımları önümüzdeki sezon Dünya Ralli Şampiyonası’nda yeni kurallara uygun hazırlanacak en az dört otomobille yarışacaklarını açıkladılar.

Her iki marka da yeni araçlarını tamamlamamış olsa da Ford’un Fiesta RS WRC ve Citroen’in de DS3 WRC üzerindeki çalışmalarına devam ettikleri ve en geç Eylül ayında araçların yarışabilecek duruma gelecekleri tahmin ediliyor. İki marka da 2011 sezon açılış rallisi olan İsveç Rallisi’ne iki tane kendi takımlarına ikişer tane de müşterilerine araç yetiştirmeyi planlıyorlar.

İki marka da yeni araçların şasi denemelerini tamamladılar. Aracın motoru üzerindeki çalışmalar ise devam ediyor. Yeni sezonda geçerli olacak kurallara göre araçların 1.6 litre turbo motor olması gerekiyor. Motorla ilgili geliştirmeler tamamlandıktan sonra homologasyon başvuruları tamamlanacak ve aracın son testlerine başlanacak.

BP Ford Abu Dhabi takım direktörü Malcolm Wilson : “Sezon açılışı için iki müşteri aracımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, bizim araçlarımız zaten hazır olacak. Bizim için önemli olan önce fabrika takımının araçlarını yetiştirmek olacak.

Zamanımızın kısa olduğu da bir gerçek ama kurduğumuz sistem ile zamana karşı mücadelemizi de kazanacağız. Yetiştiremeyeceğimizi düşünmüyorum bile. Herşey düzen içinde ilerliyor. Motor testlerine başladık bile, testler devam ederken motorun geliştirmeleri de devam ediyor. Son aşamaya gelmedik ancak yaz sonuna kadar işin büyük kısmı tamamlanmış olacak.”

Wilson’un Citroen’deki rakibi Olivier Quesnel ise şunları söyledi : “Sanırım en fazla dört araç hazırlayabileceğiz. Şu an telaş içindeyiz ancak Citroen’de işler genelde böyle işlemez. Önceki araçlarda yeterince zamanımız vardı ve fazlası ile test yapma imkanı bulmuştuk. Şu anda fazla test imkanımız yok. Sezonun ilk yarışına en azından dört araç yetiştirmeyi planlıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

İsveç Rallisi İptal

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 2021 takviminde ikinci yarış olarak İsveç’in Varmland şehrinde
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: