‘Canavar’ Tajima yine en hızlısı!

Kategori : Haberler

Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı’nda 10 dakika sınırı kırılmak için bir sene daha bekleyecek. Japon Nobuhiro Tajima, Limitsiz Sınıf’ta peşpeşe beşinci zaferini kazanırken yine 10 dakikanın altına inemedi: 10:11.490

Tajima geçen seneki zaferinden bir kaç saniye hızlı olsa da 2007’de kırdığı rekordan yaklaşık 10 saniye yavaş kaldı, rekor hala 10 dakika 1.408 saniye olarak duruyor.

Tajima bu sene rekoru kırmaya o kadar çok inanmıştı ki zamanları öğrendiğinde şoke oldu. “Hayallerim yıkıldı,” diyerek sözlerine başlayan “Monster” Tajima “Hızlı olduğumu sanıyordum, çok güzel bir çıkıştı. Araç ve diğer herşey çok güzel çalıştı.” dedi.

Üç defa genel klasman şampiyonluğu bulunan Dallenbach yarışa hazırladığı motordan 130 beygir daha az beygire sahip yedek motoru ile çıktığı yarışı 10:39.534 ile ikinci sırada tamamladı. “Çok temiz bir çıkış oldu, şikayet edecek değilim. Her zaman rekoru kırmak istersiniz ama dağ buna izin vermeyebilir. Şimdi sağ salim buradayım, önemli olan da bu. Seneye yeniden deneriz.”

Tajima’nın rekorundan önce en iyi zamana sahip olan Rod Millen’in babası olan Rhys Millen mekanik sorunlar yaşasa da Limitsiz Sınıf’ta 11 dakika 6.208 saniye ile üçüncü oldu. Bir sene önce iki çekerde rekoru kıran Millen “Ters gidebilecek herşey ters gitti bugün. Start alır almaz aktarmada sorun baş gösterdi. Çok ısınan frenler virajın birinde çalışmadı. 10 dakika rekorunu seneye kıracağız anlaşılan.” dedi.

Yarışa bugüne kadar katılan en genç bayan olan 16 yaşındaki Savannah Rickli 2003 Mini Cooper aracı ile 13 dakika 58.232 saniye ile finişi geçti. Genç bayan araçtan indiğinde göz yaşlarını tutamadı. “Bu kişisel bir rekor. 12 yaşımda ilk tırmanma yarışıma girdiğimden beri bu anı hayal ediyordum. Çok mutluyum.”

88.kez düzenlenen Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışı’na 12 kategoride toplam 107 pilot katıldı. Toplam 146 virajın yer aldığı asfalt ve toprak karışık yaklaşık 20 kilometrelik parkurda start noktası ile finiş çizgisi arasındaki irtifa farkı 1438 metre.

Pikes Peak, Indianapolis 500 yarışından sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen en eski ikinci yarış. 1916 yılında Spencer Penrose, barney Oldfield ve Eddie Rickenbacker tarafından dağa çıkan yolun yenilenmesini desteklemek için düzenlenmeye başlanan yarış efsane yarışlar arasında yer alıyor.

Pikes Peak Limitsiz Sınıf Sonuçları:
1. Nobuhiro Tajima, Suzuki SX4, 4 Çeker, 10:11.490
2. Paul Dallenbach, Chevy, 2 Çeker, 10:39.534
3. Rhys Millen, Hyundai, RMR JE09, 4 Çeker, 11:06.208

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Demir Berberoğlu Vefat Etti

Koronavirüs nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan TOSFED’in (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) geçmiş

Aras Dinçer’in Acı Kaybı

Türkiye Otomobil Sporları camiasının değerli kopilotu ve Rallidergisi.com’un yazarlarından Aras Dinçer’in babası
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: