Yeni Skoda Fabia R2 hazır

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Skoda, ralli dünyasına yeni aracı Fabia R2 aracını tanıttı. Yaklaşık iki yıldır etaplarda test edilen ve geliştirilen araç R2 kategorisine yeni heyecanlar katacak.

Fabia R2 popüler küçük araç kasasına sahip bir model. Ancak motorunda, taşıyıcılarında, akslarında ve vites kutusunda büyük değişiklikler gerçekleştirildi. Standart yol modelinin aksları motorsporlarında mücadele edecek bir yapıya kavuşturuldu ve araca sıralı şanzıman takıldı. Kaputun altındaki 1.6 litrelik 16v motoru 132 kW güç üretiyor. En yüksek torku 550 devirde 194 Nm olarak tespit edildi. Yeni Skoda Fabia R2’nin ücretinin ise yaklaşık 62.000 Euro olacağı belirtildi.

Skoda, Fabia R2 modelini geliştirirken bağımsız motorsporları uzmanı Impromat Car ile çalıştı. Impromat Car aracın dağıtımında da Skoda’nın yanında yer alacak. Fabia R2 geliştirilirken göz önünde tutulan en önemli detay aracın motorsporlarında uygun tasarlanmasıydı. Bu nedenle aracın yürür kısmı motorsporlarına uygun tasarlandı. Şubat ayında FIA tarafından yarışlara katılabilir belgesini araç zaten geçen yıl içinde Bohemia Rallisi ve Barum Rallisi’nde öncü araç olarak etaplara çıkmıştı.

Skoda’nın Orta ve Doğu Avrupa Satış Sorumlusu Jan Hurt Fabia’nın yeni modelinin motorsporlarına yeni bir soluk getireceğini vurguladı : “Bu onaydan sonra dayanıklı ve uygun fiyatı olan araç ile mücadele etmek isteyen pilotları da pastanın içine alarak daha geniş bir yelpazeye hitap edebileceğiz. Çek Cumhuriyeti’ndeki motorsporları geleneği ve gelişimi bizi bu noktaya getirdi, Fabia R2 bizim yarışlarımızda kullanabileceğimiz ideal bir araç olacak. Bu modelimiz de Fabia S2000 kadar başarılı olacaktır. Fabia R2 motorsporlarındaki ve son kullanıcı satışlarındaki grafiğimizi arttıracak en önemli unsur olacaktır.”

Skoda geçen sene Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de elde ettiği şampiyonluktan sonra motorsporları camiasındaki güvenli, hızlı ve ekonomik araç imajını daha da yükseltti ve bunun sonucunda Fabia R2 projesi rüyadan gerçeğe dönüştü.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: