WRC yıldızları ERC’ye kayıyor

in Avrupa Rallikros Şampiyonası/Rallikros

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) tüm dünyada yaşanan ekonomik zorluklardan ağır yara alan organizasyonlardan birisi olmaya aday konumda yer alıyor. WRC takımlarından Subaru ve Suzuki 2009 sezonundan itibaren yarışmaya “ara” verdiklerini açıkladılar. Bu durumda bu takımların pilotları da tabir caiz ise ortada kaldılar. Ralli etaplarında seyircileri coşturan birbirinden ünlü bu pilotlar 2009 sezonunda ne yapacak, ralli camiası bu sorunu cevabını merakla bekliyor.

Avrupa Rallikros Şampiyonası (ERC) açıkta kalan bu pilotlar için bir çıkış kapısı gibi görünüyor. Erken emekli olduğu herkes tarafından kabul gören Marcus Gronhölm, 2008 içinde boş zamanlarında ERC parkurlarında boy göstermişti. Subaru’nun can çekiştiği 2008 içinde, ekonomik dalgalanmalar başlamadan önce Gronhölm’e teklif götürdüğü, Solberg ile birlikte yeniden podyumun üst basamaklarına doğru yol alacağı konuşulur olmuştu ki, Subaru sevenler ve Fin pilot Subaru’nun dükkanı kapatması ile ters köşeye yatmış oldu. Zaten ERC ile haşır neşir olan Gronhölm bu sayede kariyerine kros parkurlarında devam etmeye meyilli görünüyor. Geçen sene katıldığı yarışlarda tüm ilgiyi üzerine çeken eski Dünya Ralli Şampiyonu evde oturmaktansa rallikros ile hayatına devam edebilir.

Subaru’nun çekilmesi ile ortada kalan bir diğer eski kurt Petter Solberg de geçen sezon takımından aldığı izin ile rallikroslara Subaru Impreza ile katılmayı kafasına koymuştu. Erken emekli edilen Solberg de ağabeyi Henning gibi rallikrosa meyil eden pilotlar arasına katıldı. Artık fabrika takımı da kalmadığı için kendisine hazırladığı Subaru Impreza’sı ile rallikros parkurlarında yanlamayı tercih edecektir.

Suzuki’nin de WRC’yi terk etmesinden sonra açıkta kalan pilotları da kros parkuruna çekmeyi planlayan Avrupa Rallikros Şampiyonası organizatörleri kolları sıvamış durumdalar. WRC rallileri Eurosport destekli Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) karşısında kan kaybederken ünlü pilotların da organizasyon bütçesinin daha düşük olduğu, kendi imkanları ile yarışabilecekleri rallikrosa geçmeleri ideal çözüm olarak görünüyor.

ERC sezonu 11-13 Nisan 2009 tarihlerinde İngiltere’de düzenlenecek yarış ile başlayacak. On yarıştan oluşan sezonda yarışlar, sırasıyla İngiltere, Portekiz, Fransa, Macaristan, Avusturya, İsveç, Belçika, Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyet’inde düzenlenecek.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from Avrupa Rallikros Şampiyonası

Go to Top