Peugeot Yine Başarıyı Hedefliyor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Peugeot Sport takımı Monte Carlo’da iki aracı ile de puan aldıktan sonra sezonun ikinci yarışının gerçekleştirileceği ve son beş yıl içindeki dördüncü zaferini kazanmak istedikleri İsveç’e doğru yola çıktı. Peugeot takımını İsveç Rallisi’nde Marcus Gronhölm ve Markko Martin temsil edecek, aynı zamanda genç İsveçli Daniel Carlsson da 307 ile etaplarda yarışacak.

Peugeot Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki son senelerinde daha önce 2000, 2001 ve 2002 de kazandıkları markalar şampiyonluğuna, 2000 ve 2002 yıllarından Marcus Gronhölm ile aldıkları pilotlar şampiyonluğuna tekrar ulaşmayı hedefliyor. Şampiyonanın zorluk seviyesi ve şiddetle tartışılan doğasının sertliği açılış yarışı olan Monte Carlo ile doğrulandı.

Yarışın son gününde yarışı ikinci sırada götüren Marcus Gronhölm seyircilerin yola döktüğü karda kaza yapmış ve yarışı genel sıralamada beşincilikte bitirmişti. Fransız takımı ile ilk yarışına çıkan Markko Martin ise dördüncülükte yer alarak takıma çok değerli puanlar kazandırmıştı. Bu sonuçlar ve aracın dayanıklılığının kanıtlanması sebebi ile gelecek yarışlardan daha umutlu, Peugeot takımı.

İsveç Rallisi’nin bilinmezleri Monte Carlo Rallisi’ne göre daha azdır. Bu arada hava durumunun fazlasıyla iyi olduğu durumlar haricinde şampiyona takviminde tamamı kar altında geçilen tek ralli olan İsveç Rallisi’nde pilotlar nereye geldiklerini iyi biliyorlar. Ve hepsi de bu etaplarda birinci olmak için mücadele edecekler.

Marcus Gronhölm’ün en sevdiği etapların buralarda olduğunu anlamak için geçmiş senenin sonuçlarına göz atmak yetecektir. Gronhölm 2000, ki onun WRC’de ilk zaferidir, 2002 ve 2003’de burada zirvede yer almıştır. 2004’de ikinci olurken 2001 yılında da takım arkadaşı Harri Rovenpera’ya kaptırmıştı zirveyi.

Marcus Grohölm yaptığı açıklamada “Kariyerimin en güzel birinciliği elbette İsveç’te aldığım birinciliktir. Bu benim ilk birincililiğimdir ama takımım Peugeot için de oldukça önemlidir. Son etabı bitirdikten sonra Corrado Provera’da beni bekleyen kutlamaları unutamam.Tüm takım son servis zamanında birbirine girmişti. Bu an çok özeldi. İsveç Rallisi’ni burada araç kullanmak çok eğlenceli olduğu için de seviyorum.Umarım bu sene de benim için iyi geçer.

Sanırım çok güzel şansım da var. Geçen sene burada 307 ile ikinci yarışımda 2. oldum. O zamandan beri aracın gelişimi sürdü ve İsveç’te geçen Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz testler de iyi sonuçlar elde ettik.” diyor.

Markko Martin’in İsveç’te elde ettiği en iyi derece 2003 yılında aldığı dördüncülüktü. Estonyalı ayrıca Finlandiya’da şampiyonanın en hızlı etaplarında elde ettiği birinciliklerle de hatırlanıyor. “Finlandiya ve Yeni Zellanda’dan
sonra İsveç benim en çok beğendiğim üçüncü rallidir.” diyor Markko ve ekliyor: “2004 yılında rallide önde gidiyordum ve bu yıl 307 ile asfalt haricinde ilk deneyimim olacak.

(Markko Varmland’daki test sürüşlerini buna dahil etmiyor anlaşılan) Araç gerçekten rekabete dayanıklı ve Marcus da geçen sene burada iyi etap dereceleri elde etmişti. Bu çok cesaret verici ve ben de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım”.

Bu sene İsveç Rallisi’nde üçüncü 307 WRC’yi kullanacak olan Daniel Carlsson kendi evinde Peugeot takımının daha iyi puanlar almasına çalışacak.

Bir Cevap Yazın