Motor Vadisi’nden Türkiye’ye davet var

Kategori : Bülten/Otomotiv

Dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi fuarlarından biri olan İtalya Autopromotec, ziyaretçilerinin beklentisine kulak verdi, Türk firmalarının kalitesi ve iş gücü nedeniyle tercih edildiğini görüp, Türkiye’ye yöneldi. Otomotiv yan sanayi ve satış sonrası hizmet alanında faaliyet gösteren dev firmaların buluştuğu uluslar arası, Autopromotec 2011 Fuarı, Mayıs ayında İtalya’nın Bologna Bölgesinde düzenleniyor.

Fuarın düzenlendiği Emilia Romagna Bölgesi otomotiv sektörü için önemli bir bölge ve “Motor Valley” olarak da anılıyor. Bölgede bulunan Modena şehri “Otomobil Motorları Başkenti” olarak tanınıyor. Dünyaca ünlü İtalyan lüks spor otomobil üreticileri Ferrari, Maserati, Lamborghini üretim merkezi bu bölgede bulunuyor. Hedef ülkelerin, katılımcı ve ziyaretçilerin beklentisi doğrultusunda saptandığını belirten fuar yetkilileri bu yıl Türkiye’nin en çok talep edilen ülkelerin başında geldiğini belirtiyor.

Bu nedenle Türkiye’ye deki bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık veren o fuar organizasyonu, İstanbul’da bir toplantı düzenleyerek, sektörün önde gelen firmalarına fuar hakkında bilgi verdi. Toplantı, uluslararası ticaret ve yatırım danışmanlığı alanında hizmet veren, İtalya’nın yanı sıra Tunus, Mısır ve Türkiye’de ofisleri bulunan ve tamamı İtalyan sermayeli olan “”Onemedit” tarafından düzenlendi.

Toplantıya, Promotec Spa Tanıtım ve İş Geliştirme Müdürü Emanuele Vicentini, Emilia Romagna Bölge Hükümeti Odalar Birliği temsilcisi Paolo Montesi, IMMIB İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri adına Burhan Cebre(teşviklerle ilgili) ve Atek Makine Sanayi adına Figen Keser katıldı. Ayrıca fuarlar konusunda tecrübeli bir nakliye firması temsilcisi de söz aldı.

Emanuele Vicentini konuşmasında, Türkiye’nin sektördeki uluslararası önemine değinerek, hem üretim hem de tüketim anlamında en büyük pazarlardan biri ve İtalya için olduğu kadar başka ülkeler için de hedef ülke olduğunu belirtti. “Türkiye, otomotiv yan sanayi sektöründe lider bir ülke. Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler fuarda daha çok Türk firma görmeyi arzu ediyorlar. Bu nedenle Türkiye’de fuarımızın tanıtılması için özel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin katılımıyla birlikte fuarımızın daha da güçleneceğine inanıyoruz.” diyen Vicentini, bu yıl Türkiye’den ayrıca Autopromotec Fuarı’nın konuğu olarak ikili görüşmelere katılmak üzere 15 firma davet edileceğini ve bu firmaların konaklama ve danışmanlık hizmetlerinden ücret alınmayacağını belirtti.

Fuar yetkilileri, bu yılki hedefin ağırlıklı Akdeniz ülkeleri olarak belirlenmesine karşın, Japonya’dan güney ve kuzey Amerika’ya, Avrupa’nın birçok önemli merkezinde (Madrid, Paris, Londra) tanıtım çalışmaları gerçekleştirildiğini söylüyorlar.. Türkiye’de de bir algı analizi için firmalarla görüşülerek fuarın nasıl algılandığı, yaşanan sorunlar ve öneriler dinlenerek, firmaların alım heyeti ve katılım organizasyonları hakkında bilgilendirilmeyi amaçladıklarını belirtiyorlar.

2009’da gerçekleştirilen Autopromotec Fuarı’na 975 İtalyan, 468 yabancı firma olmak üzere toplam 1.443 firma katılmış, fuarı 101.620 profesyonel ziyaret etmiş. En çok katılım gösteren ilk beş ülke Almanya (95), Çin (48), ABD (37), İngiltere (36) ve Fransa (35) olmuş. Türkiye’den fuara 13 firma katılmış. Bu yıl 11 firmanın (6 direk–2 distribütörleri aracılığıyla) katılacağı, 2013 yılı için hedefin 15 firma olduğu belirtiliyor.

Autopromotec EDU’da “Avrupa’da satış sonrası hizmette gelecekteki fırsatlar” konulu panel düzenlenecek. Fuar süresince sektör ilgilendiren özellikle fuar katılımcıları ve ziyaretçileri tarafından talep edilmiş olan konularda eğitim seminerleri ve bilgi alışverişi toplantıların gerçekleştirilecek. Bu bölüm ile fuar, özellikle satış sonrası hizmet ve bakım, sürdürülebilirlik, enerji talebi, güvenlik gibi konuların ve gelecek trendlerin uluslararası boyutlarda derinlemesine tartışılacağı bir ortam yaratmak amaçlanıyor. Bu bağlamada fuarda, uluslararası uzman ve temsilcilerinin katılacağı, EAAS “Avrupa’da satış sonrası hizmette gelecekteki fırsatlar” adlı bir panel düzenlenecek.

AUTOCARRO“Autopromotec Industrial Vehicles Service”
Bu bölümde ağırlıklı sanayi araçları, kara taşımacılığında kullanılan kamyon ve tırların servisi ve bakımı yer alacak. Ayrıca üreticiler ve tedarikçiler arasında ikili görüşmeler ve firma temsilcileri ile ulusal ve uluslararası birlik ve derneklerin yer alacağı seminerler düzenlenecek.

Hall by Hall konsepti (Fuarın içerisinde fuarlar)
Autopromotec’te, ziyaretçilerin fuardan maksimum seviyede faydalanabilmeleri için “Hall-by-Hall” konsepti uygulanıyor.Uzmanlık alanlarına göre hollere ayrılan fuar, ziyaretçinin ilgi alanına göre, fuarın tümüne dağılmadan amacına uygun şekilde gezmesini amaçlıyor.

Autopromotec2009 Rakamlar

1.443 katılımcı, %32,4 yabancı

47 ülkeden 101.620 ziyaretçi (16.689 yabancı).

14 kapalı hol 120.000 m2

3 açık hol 30.000 m2

Kriz döneminde bile fuar sayılarında düşüş yaşanmamıştır.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: