Meksika’da ilk gün Ogier’in

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Meksika Rallisi’nin ilk gününde geçilen iki seyirci özel etabının ardından Sebastien Ogier günü lider tamamladı ve ikinci güne 2.3 saniye önde başlayacak. Fransız pilot takım arkadaşı Sebastien Loeb ve Ford pilotu Mikko Hirvonen’i geride bırakmayı başardı.

Ogier bu sonuçla ikinci günde etaba ilk sırada çıkacak ve etapları temizlemek ona kalacak.

“Mutluyum ancak çok mutlu olmam için Pazar gününe de bu şekilde ilk sırada başlamam gerekecek, Cumartesi yolu temizleyerek en az zamanı kaybetmeyi istiyorum. ” diyen Ogier Cuma günü geçilen altı toprak etabın dördünde en iyi zamana imzasını atmayı başardı “Bütün gün Loeb ile zamanlarımız çok yakındı ve Cumartesi liderliği alması için büyük bir avantajı var. Ben yine de zorlamaya devam edeceğim ve elimden gelenin en iyisini yapacağım.”

Son dört Meksika Rallisi’ni de kazanan Sebastien Loeb yeni Citroen DS3 WRC’si ile iki toprak özel etapta en iyi zamana imza attı. “İlk etaptan itibaren çok sıkı bir mücadeleye girdik. Ogier gün boyunca çok hızlıydı ancak ben gün sonunda olduğum yerden memnunum çünkü Cumartesi etaplarında daha avantajlı olacağım çünkü yarın yolları temizlemek zorunda değilim.”

Mikko Hirvonen ilk sırada çıktığı etaplarda yeni Fiesta RS WRC’si ile yolları temizlemek ile uğraşında ilk günü üçüncü sırada tamamlamak zorunda kaldı. “Çok ama çok zordu. Fiesta çok kayıyordu, kullanmak çok zordu. Ancak günü hatasız tamamlamış olmamız güzel. Son iki etapta Fiesta çok kaydı, yarın Citroen’ler ile zor bir mücadele olacak.”

Petter Solberg ilk günü üçüncü sırada tamamlamak üzereydi ancak altıncı özel etapta elektrik arızası ile yedi dakika kaybedince epey gerilere düştü ve zirveden uzaklaştı. Norveçli pilot açıklaması da kısa oldu : “Hayalkırıklığı yaşıyorum”

Jari-Matti Latvala ilk günü dördüncü sırada tamamladı. Latvala lider giderken lastik patlatınca yaklaşık üç dakika kaybetti ve zirveden düştü. Evgeny Novikov da aynı araçla ilk günü ilk beş içinde tamamladı. Bir senelik aradan sonra ilk kez start aldığı WRC yarışındaki yeri onu da şaşırttı : “Beşinci olduğuma şaşırdım, fazla risk de almadım ve araçla aram çok iyi.”

Henning Solberg sabah etaplarında mekanik sorunlarla boğuştuktan sonra öğleden sonra etaplarında daha iyiydi. Günü FERM Tools Ralli Takımı adına Meksika’da ilk kez start alan Dennis Kuipers’in önünde altıncı sırada tamamladı.

Süper 2000 kategorisinde ilk sırada yer alan Nasser Al-Attiyah sekizinci sırada, rakipleri Ott Tanak dokuzuncu, Martin Prokop ise onuncu sırada yer alıyorlar.

İsveç Rallisi’nin kahramanı Mads Ostberg M-Sport Stobart Fiesta’sının lastiğini patlattığı üçüncü etaptan sonra ilk onun dışında kaldı.

Ostberg’den şanssız pilotlar da vardı, takım arkadaşı Matthew Wilson genel klasman dördüncüsü olarak devam ederken etap içinde elektrik arızası yaşayınca onbeşinciliğe kadar geriledi. Perşembe akşamı geçilen özel seyirci etabında elektrik arızası yaşayan Ken Block Cuma günü yaşadığı mekanik arıza ile yarış dışı kaldı.

Meksika Rallisi’nde ilk gün genel klasman ilk on şöyle oluştu:

1. S.OGIER 1:24:04.2
2. S.LOEB +1.6
3. M.HIRVONEN +1:19.6
4. J.LATVALA +2:51.3
5. E.NOVIKOV +2:54.3
6. H.SOLBERG +3:11.7
7. D.KUIPERS +4:55.9
8. N.AL-ATTIYAH +5:01.5
9. O.TANAK +5:25.7
10. M.PROKOP +5:52.1

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: