Meksika Rallisi Başlamadan…

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Corona Meksika Rallisi kayıt listesi açıklandı. Ralli başlamadan önce pilotlar, takımlar ve ralli hakkında bilgiler, haberler…

Sezonun ilk toprak özellikli rallisi Corona Meksika’da 17 ayrı ülkeden 8 fabrika takımının yer aldığı 44 ekip yarışacak. FIA Junior WRC sınıfındaki araçlarında yarışacağı rallide ekipler ilk defa Avrupa kıtasının dışına çıkmış olacaklar.

Monte Carlo ve İsveç’te podyuma çıkma başarısı gösteren Ford takımınn pilotu Toni Gardemeister sürücüler sınıfında lider konumda yer alıyor. Fin pilot 10 Mart günü Guanajuato’daki start takında ilk sırada yarışa başlayacak. Meksika Rallisi’ni hiç bitiremeyen Gardemeister bu sezon üçüncü kez podyuma çıkmak için de mücadele edecek. Ford takımı geçen sene Meksika Rallisi’ni Markko Martin ve Francois Duval ile ilk iki sırada bitirmişti. Ford, Dünya Ralli Şampiyonası’nda 47.kez puan almak için Meksika’da olacak.

Ford takım direktörü Malcolm Wilson çok akıllı bir işe imza atarak JWRC eski şampiyonlarından Daniel Sola’yı Ford adına kayıt ettirip, markalar şampiyonasına  da puan alması için aday gösterdi. İspanyol pilot 2003 ve 2004 yıllarında Meksika Rallisi’nde mücadele etmiş ve geçen sene PWRC sınıfında zafer kazanırken genel klasmanda altıncı olarak kariyerinin en iyi derecelerinden birini elde etmişti.

Malcolm Wilson Gardemeister’in birinci olarak yarışa başlamasından dolayı biraz endişeli. Wilson yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yollar ilk giden tarafından temizlenecek ve bu arkadan gelenler için bir avantaj. Geçen sene yaşadığımız bir sürpriz de rakımın yüksekliği idi. ECU standartların göre bu bir sorun değildi fakat Focus’lar %30 düşük performans göstermişti. Önem göstermemiz gereken diğer bir konu da su geçişleri olacak. Bunlardan bazıları gerçekten derin geçişler ayrıca daha ufak gözüken ama yine da araçları zorlayacak su geçişleri de var. Sakınmamız gerek iki konu hava sıcaklığı ve su geçişleri olacaktır.”

Markko Martin geçen sene burada Focus ile kazanmıştı ama bu sene Peugeot adına 307 WRC’yi kullancak. Martin zirve mücadelesine girmeden önce 307 ile ilgili daha çok çalışması gerektiğini açıkladı. Takım arkadaşı Marcus Grönholm geçen sene altıncı olmuştu.

“Meksika beğendiğim, hoşuma giden bir ralli” diyor Martin. “Geçen sene burada kazanırken biraz da şanslıydım aslında. Yarışırken bazen iyi şans yanınızda oluyor bazen de kötü şans ama sonunda hepsi birbirini dengeliyor. Etaplar biraz çeşitli; hızlı, yavaş, sert köşeler ama Meksika’yı diğer toprak rallilerden ayıran bir şey yok. Meksika’yı tipik toprak ralli olarak adlandırabiliriz çünkü sizi dışarıda bırakacak özel bir durum yok. Bu sene de kazanmak isterim ama şartlar geçen senekinden daha da zor olacaktır. Araç ve lastikler konusunda öğrenmem gerekn çok şey var. Hala gelişim içindeyiz. Meksika sezonun ilk “normal” rallisi olacak. Monte Carlo ve İsveç kendine has özellikleri olan rallilerdi, burada daha şanslı olacağımızı umuyorum.”

Geçen senenin şampiyonu Sebastien Loeb Meksika’da üçüncü kez yarışacak. 2003 yılında yarışı bitirebilmişti ama geçen sene karterini deldikten sonra etaplarda epey zorlanmıştı. Fransız pilot elde ettiği zaferlerin arasına bir de Meksika’nın adını eklemek isteyecektir. Takım arkadaşı Duval geçen sene Ford ile ikinci olmayı başarmıştı burada.

İsveç’te elde ettiği zaferden sonra Petter Solberg genel klasmanda dördüncülükte yer alıyor. Subaru Impreza WRC 2005’i ilk defa Meksika’da kullanacak olması Solberg’i ayrıca heyecanlandırıyor olmalı. Norveçli geçen sene birçok tartışmanın ortasındaydı ve kontrole gitmeye zorlanmıştı. Bu sene burada daha hırslı olacaktır ama yeni aracı ona bir dezavantaj da oluşturabilir. Bu sene takım arkadaşı olarak Asya-Pasifik Süper1600 Şampiyonası’nı iki kez kazanmış olan Chris Atkinson, İsveç’ten sonra ikinci kez Subaru’nun pilotu olacak.

“Geçen sene burada biraz şanssızlık yaşadım, yine orada yarışmak için heyecanlanıyorum.” dedi Solberg ve şöyle devam etti : ” Çok güzel bir ralli oluyor. Geçen sene ilk defa düzenlenmesine rağmen bence yılın en iyi organizasyonlarından bir tanesi idi. Meksika gezilmesi ve görülmesi gereken güzel yerlerden bir tanesi ayrıca, hoşuma giden bir yerde bulunmaktan ve yarışmaktan memnunum. Buradaki insanlar, yiyecekler, kültürünüz hepsi bir bütün ve çok güzel. Etaplar da Subaru Impreza için de gayet ideal. Yeni bir gelişimi burada başlatıyoruz umarım herşe iyi gider ve bu da kazanma şansımızı arttırır. Tüm planımız bu. Herşey gelişimi mükemmelleştirmek adına hazırlanıyor, Phil (Mills), ben ve servis alanında çalışan herkes bu amaç uğruna çalışıyoruz. Etaplarda çok zorlu bir mücadele olacağına söz veriyorum.”

Mitsubishi takımı adına Harri Rovanpera ve Gilles Panizzi mücadele edecek. Rovanpera 2002 yılında Corona Meksika Rallisi’nde güzel bir başarı elde etmişti. Peugeot takımı da rallinin WRC klasmanına alınmasını destekliyordu ama Fin pilot o zamanlar rallinin farklı olduğunu düşünüyordu. Takım arkadaşı Monte Carlo’da Mitsubishi’ye 2001 Safari Rallisi’nden beri en iyi derecesini kazandırarak podyuma çıkmıştı. Fransız pilot daha çok Mitsubishi’nin gelişimini sürdürmek için çalışıyor. Bu çalışmalar sonunda 2005 sezonunun ilk ilk rallisinde gelişimin meyvalarını almaya başladılar.

“Bu hafta arasında bir testimiz olacak, umarım aracı ralli için uygun hale getirebiliriz” diyor Harri. “Meksika’nın etaplarını beğeniyorum, güzel bir ülke ve organizasyon da güzel oluyor.”

Skoda Motorsport FIA’nın denetlemelerinin ardından ikinci nesil Fabia WRC’yi Meksika’da etaplara çıkarmayı umuyor. Armin Schwarz da burada hiç yarışmamış pilotlardan. İsveç Rallisi’nde yarışamadıktan sonra etaplara burada dönmekten mutlu olacaktır. Takım arkadaşı Paasonen geçen sene de katılmıştı ama yol dışına çıkınca ralliyi bitirememişti.

Armin Schwarz “Etaplar bana Portekiz’deki Fafe etaplarını hatırlatıyor.” diyor ve ekliyor “ki bu etaplar Dünya Ralli Şampiyonası’nda en çok hoşuma giden  etaplardır.”

FIA JWRC sınıfında yarışan ekiplerden beşi ilk kez Meksika’da yarışacaklar. Dikkatleri üzerine toplayan İspanyol pilot Xavier Pons, geçen sene PWRC’nin iki rallisini kazandıktan sonra bu sene Bozian Racing adına yarışa katılıyor. Yerel pilotlardan; 2003 ve 2004’ün Meksika Ralli Şampiyonası Şampiyonu Erwin Richter Mitsubishi Lancer Evo, geçen sene PWRC sınıfında yarışan Ricardo Trivino Peugeot 206 ile yarışa katılacaklar. Yerel pilotlardan çoğu Peugeot 206 XS’ler ile ulusal Peugeot Cup organizasyonunda yer alacaklar.

Bir Cevap Yazın