Latvala’yı öne çıkardılar

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Ford takım pilotu Jari-Matti Latvala, Portekiz Rallisi’nin ilk gününü en yakın rakibi Mikko Hirvonen’in 11.5 saniye önünde tamamladı. Ford Fiesta RS WRC ile yarışan Fin pilot gün boyunca mücadele ettiği Sebastien Ogier’i son etapta geçti ve ikinci güne ilk sırada başlayacak. Ogier ikinci güne ilk sırada başlamamak için son etapta temposunu biraz düşürdü.

2009 sezonunda yaşadığı büyük kazanın olduğu 21.31 kilometrelik Felizes etabında kötü anıların kendisini etkilemesine izin vermediğini belirtti.

Latvala bu birincilik ilk ikinci günde etaplara ilk sırada çıkacak. Latvala bunun bir dezavantaj olduğunu ancak şartların kendisini zorlayarak pozisyonunu korumak istediğini söyledi.

Ford’un diğer pilotu Mikko Hirvonen yedi puan önde geldiği Portekiz Rallisi’nin ilk gününü ikinci sırada tamamladı. “Yarıştan büyük keyif alıyorum. Aracımız çok iyi durumda, testlerde elde ettiklerimizi yarışa da aktardık. İkinci gün tempomu hiç düşürmeyeceğim. İyi hissediyorum, her şey yolunda.”

Yedi kez dünya şampiyonu olan Sebastien Loeb de ikinci günde avantajlı konumda start almak için son etapta temposunu düşürdü. Loeb ilk günü liderin 13.7 saniye gerisinde üçüncü sırada tamamladı.

“İkinci gün ilk sırada olmamak için yavaşladım.” diyerek sözlerine başlayan Loeb : “Mikko ilk gün etaplara ilk sırada başlamış olmasına rağmen çok hızlıydı. Ford burada çok tehlikeli çünkü çok hızlılar. Öğleden sonra bizden fazlasıyla hızlıydılar. Buna bir çözüm bulmalıyız.”

Ogier ilk günü son etabına Latvala’nın 1.8 saniye önünde girmişti ancak ikinci gün planları nedeni ile temposunu düşürdü ve ilk günü de dördüncü sırada tamamlamış oldu. “Kimse ikinci günde neler olacağını bilmiyor, hepimiz göreceğiz. İkinci gün liderliği korumak için aradaki farkın büyük olması gerekiyordu. Ancak şartlar herkes için zorluydu onun için kimse arayı açamadı.”

Petter Solberg yarışa favori olarak başlamıştı ancak gün içinde dört lastik patlatınca ilk günü erken tamamlayarak 10 dakikalık ceza ile ikinci güne başlamak zorunda kaldı. 58 kilometrelik etapta lastikleri bitince servis alanına eksik lastik ile gidemeyeceğini bilen Solberg yarışın ilk gününü ceza ile tamamladı.

Petter’in ağabeyi Henning Solberg takım arkadaşı Matthew Wilson’un önünde günü beşinci sırada tamamladı.

MINI John Cooper ile yarışa katılan Armindo Araujo günü yedinci sırada tamamladı. Portekizli pilot Prodrive’ın geliştirdiği aracın büyük potansiyeli olduğunu araç ile daha fazla vakit geçirdiği taktirde daha iyi zamanların geleceğini belirtti.

POrtekiz Rallisi’nin ikinci gününde pilotlar toplam 148.1 kilometrelik altı özel etap geçecekler.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: