İtalyan Baja’ya 117 kayıt!

Kategori : Baja Yarışları

İtalya’da 17-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek İtalyan Baja’ya Ulusal Seri’de ve Avrupa Şampiyonası puan mücadelesi veren 54’ü Dünya Kupası aracı, 9 Suzuki Challange pilotu, 17 Ulusal Kupa ekibi, 13 motorsiklet ve 24 atv toplam 177 ekip katılıyor. Aslında bu bir rekor değil, asıl rekor 2008 yılında 183 ekip ile kırılmıştı ancak o dönemde yaşanan mali kriz sonrasında kayıtların bu seviyeye yaklaşması bile sporseverleri umutlandırıyor.

FIA Cross-Country Dünya Kupası takviminde yer alan İtalyan Baja üç kıtadaki yedi yarıştan ilki olacak.

Genel karakteristiği ralli ile off-road parkuru arasında değişen Pordenone merkezli yarışta ekipler Cimpello-Suquals arasındaki dağlardan Cosa ile Tagliamento arasındaki nehirlere kadar farklı karakterde zeminlerde mücadele edecekler. Etapların bazı bölümleri 180 km/sa.’lık hızlara çıkmaya elverişliyken bazı noktalarında araçlar dura kalka zor ilerleyecekler. Ayrıca önden giden araçların yolda açacağı izler de arkadan gelen pilotlara zor anlar yaşatabilecek. Dört çekerler bu sıkıntıyı kolaylıkla atlatabilse de motorsikletler ve atv’ler daha çok sıkıntı yaşayabilecekler. Hava şartları da pilotlar için fazladan sıkıntı olabilecek, yağması beklenen yağmur yüksek tepelerde kara bile dönüşebilecek. Bu da araçların elektrik aksamları için yeni sorunlar anlamına geliyor.

2011 İtalyan Baja’nın düzenlendiği Pordenone’de aynı zamanda fuar da kurulacak. Porsche meraklılarını ağırlarken, Harley Davidson tarihi geçmişinden izler sunacak. Geçen sene korkunç bir kaza geçiren ve pistlere veda eden Nicola Dutto da fuar alanında kendisi için özel olarak geliştirilen araç ile gösteri yapacak. Dutto kaldığı yerden devam edeceğini böylesine bir kazanın kendisini tekerlekli sandalyaye mahkum etmesine rağmen yarışmaktan asla vazgeçemeyeceğini belirtiyor. Aynı şey Pordenone 4×4 Off-Road Kulübü için de geçerli çünkü kulüp 2004 yılında kapanma aşamasına gelip bu uluslararası yarışı kaybettikten sonra yeniden güzel günlere dönmenin sinyallerini veriyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: