İsveç Rallisi Öncesi Son Durum

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Takımlar sezonun ikinci rallisine hazırlar. Artık herkes shakedown’da başlayacak heyecanı bekliyor. Kar ve buz üzerindeki heyacana bu sene yine bir çok İskandinav pilot ortak olacaklar. Geçen sene hepsinin arasından sıyrılmayı başaran Loeb neler yapabilecek?

Skoda’da üç tane İskandinav olacak, sürpriz olabilir mi?

Solberg Subaru için yeterli olabilecek mi?

Ford da kadrosuna Henning Solberg’i dahil etti. Asfalttan sonra buzda neler yapacaklar?

Sorular bu hafta sonu teker teker cevaplanacak ama pilotlar neler düşünüyor, takımlar ne alemde…

Röportajlar ve değerlendirmeler haberin devamında.

Loeb geçen seneki başarısını göstermek için İsveç’te tüm hünerini gösterecek. Sadece Loeb değil tabii ki Peugeot’dan Gronhölm ve Martin, Ford’dan Gardemeister ve elbette Subaru’nun Fin pilotu Solberg’de bu işin içinde olacak.

Gardemeister’in bu yarıştaki takım arkadaşı Petter Solberg’in abisi Henning Solberg olurken Harri Rovanpera’nınki de İtalyan Gianluigi Galli olacak. Skoda ise tamamen farklı pilotlar ile İsveç’te olacak; sakatlığı devam eden Armin Schwarz’ın yerine Mattias Ekström Skoda’nın içinde olacak. Janne Touhino ve Jani Paasonen de diğer Skoda’da olacaklar.

Citroen

Yaklaşık oniki ay önce Loeb ve Elena İsveç’te ralli tarihinde yepyeni bir sayfa açarken yarım yüzyıllık Kuzeyli etaplarını fethediyordu.
Ãœçüncü Monte-carlo zaferinden sonra İsveç’e gelen Citroen ekibi Loeb ile buzlu ve karlı etaplarda ilk olarak lastik çevirecek ekip olacak.


Sebastien Loeb/Daniel Elena
: “Eğer perşembe gecesi kar yağar ise hedefimiz ilk etaptan itibaren fazla geriye düşmemek olacak. Geri kalan iki günde de kazanabildiğim kadar etap kazanmak olacaktır. Ãœç gün boyunca hatayı en az yapan kazanacaktır.”


Francois Duval/Stephane Prevot
:” İsveç’te önemli olan başlangıçtan itibaren liderden kopmamak için kendinizden emin olmanız gerekiyor. Yerel pilotlar etapları daha iyi biliyorlar bizler ise buralara onlardan yabancıyız. Bu sene bitiş çizgisine gelerek takımıma puanlar kazandırmak istiyorum.”

Subaru

İsveç Rallisi Subaru için 2002 Sanremo’dan beri üç araç ile katılacağı ilk yarış olacak. Subaru’nun birinci pilotu Solberg bu etaplarda altı kez yarışmış durumda. Geçen seneyi genel klasmanda üçüncü olarak bitirmişti ve Norveçli pilotun buz-kar deneyimi ile podyumda yer almak istemesi gayet doğal.

SWRT’nin ikinci pilotu Sarrazin de ikinci yarışına çıkarken Avustralyalı Atkinson da ilk yarışına burada çıkacak. Her iki pilot da daha önce kar üzerinde yarışmış değiller. Onlar podyumdan ziyade bitişe ulaşmaya ve deneyim kazanmaya çalışacaklardır.


Petter Solberg/Phil Mills
:”Şu anki hedefimiz takım olarak puan almak. Başlangıç planlarımız podyuma çıkmak üzere kurulu ama Cuma gününden sonra bu planı tekrar gözden geçirebiliriz. Bekleyip göreceğiz. Bu ralli benim için hep biraz zor olmuştur ama geçen sene durum biraz daha iyi idi. Her ne kadar genel klasman sonuçları biraz ayıp olsa da araç gayet güzeldi. Test aşamasında araçtan ve etaplardan memnun kalmıştık umarım araç için ve takım için gereken gelişmeleri sağlayabiliriz. Kar üzerinde biraz daha saldırgan sürüş tarzına geçiyorsunuz çünkü lastikleriniz daha dar. Bu Chris Atkinson’un ilk kar deneyimi olacak umarım başarılı sonuçlar alacaktır. Onun geleceği hakkında umutluyum. Takım onu ve Sarrazin’i destekleyerek çok isabetli bir iş çıkartıyor.”


Stephane Sarrazin/Patrick Pivato
:”Kar üzerinde yarışmak çok heyecan verici. Bazı testler yaptık ve kendimi iyi hissediyorum ama hala deneyim eksikliğim var tabii. Çok güzel bir arabam var bundan dolayı öğrenmem güzel olacak ve ralli boyunca gelişim sağlayacağım. Kar üstünde sürmek asfalttan daha eğlenceli ama kar üstünde sürekli kayıyorsunuz ve bu sebeple çizgiyi tutturmak zor olabiliyor. Umarım hızlı gidebilirim ama şu an bir kıyaslama yapamıyorum herşey shakedown’dan sonra belli olmaya başlayacak. Daha ileri gitmem ve kendi stilimi geliştirmem lazım bunun için de çok güzel bir arabam var.”


Chris Atkinson/Glen Macneall
:”Bana verilen bu şans beni heyecanlandırıyor. Pozisyonum açıklanalı daha bir kaç ay oldu ama sanki asırlardır bekliyormuşum gibi geliyor, hemen yarışmaya başlamak istiyorum. Kar ve buz koşulları beni düşündürüyor elbette ama benim tüm düşüncem genel bir ralli deneyimi kazanmak üzerine olacak. Kar üzerinde sürmek toprakda sürmekden pek de farklı değil yani insanların umduğu gibi fazla değişiklik olmayacak sürüşümde. Köşelere yaklaşımlarım ve hızım aynı olacaktır ama fren konusunda daha fazla hassas olmam gerekecektir çünkü aynı büyüklükte lastiklerimiz yok bu etaplarda. Ayrıca burada bu kadar İskandinav pilotla mücadele etmek de zor ama burada gelişim sağlamaya konsantre olmak istiyorum. Ana hedefim deneyim kazanmak ve elbette ralliyi bitirebilmek olacak.”

Ford

Monte Carlo’da iyi işler çıkaran Gardemeister ve Kresta Ford’a Markalar Şampiyonası’nda çok değerli puanlar kazandırdılar. Kresta’nın kar deneyimindeki eksiklik yüzünden takıma Norveçli Henning Solberg/Cato Menkerud da dahil oldu ve üçüncü aracı kullanacaklar. Uçmaya hazırlanan Finli pilot Gardemeister/Honkanen ile Ford’a puanlar kazandırmak için mücadele edecekler.


Toni Gardemeister/Jakke Honkanen
:”Yollar hızlı ve kış koşullarında araba ile yol almak eğlenceli. Kar üzerinde yarışmak hızlı toprak etaplar etaplarda sürmeye de benziyor. Bazen daha da güzel olabiliyor. Yol üzerinde temiz bir çizgi var ise bunun içinde kalmak yeterli olacaktır. Çizgiden taşarsanız taze karın üzerinde epey vakit kaybedebilirsiniz. Ford ve Focus RS’de hala yeni sayılırım ama sanırım kazanmak isteyeceğim rallilerden birisi de İsveç olacaktır. Herşey hava durumuna bağlı aslında. İlk gün ikinci sırada start alacağız. Isı donma derecesinde ve kar da yumuşak olursa yol tutuşumuz zayıf olacaktır ve bundan dolayı arkamızdan gelen ekiplere yolu açacağımızdan derecelerimiz kötü olabilir. Ama taze kar olmazsa ve yol buzlu olursa arayı açabiliriz.”

Roman Kresta/Jan Tomanek :”Puan kazanma telaşında olmayacağımı bilmem deneyim kazanmak için gereken konsantrasyonu oluşturmam da faydalı olacaktır. Eğer pilotlar şampiyonası için puan alabilirsem bu çok iyi olur ama mücadele eden pilotlar çok deneyimli ve gayet güzel araçları var. Monte Carlo’da aldığım sonuç kendime olan güvenimi arttırdı. Hergün daha da hızlanıyordum ve son günde hızım yeterli idi, ama tüm etaplarda değil. Şimdi araba ile daha iyi hissediyorum kendimi.”


Henning Solberg/Cato Menkerud
:”Yarışmaya kar üzerinde başladığım için bu koşulları seviyorum. Ford’un beni markalar şampiyonası için aday göstermesi beni mutlu etti. Geçen hafta sonu Norveç’te 2002 Ford Focus kullandım ve bu araç şimdiye kadar kullandığım en iyi araçtı. 2004 model daha iyi olacaktır. En iyi araba ve en iyi lastikler bende olacak, gerisi bana kalıyor. Sürmesi kolay olan arabaları seviyorum ve Focus da çok yumuşak. Bundan sonra direksiyon üzerinden değişen vitesler ile yarışmak isterim. Bu şans bana daha önce verilmemişti, bu çok kolay ve hızlı gitmemizi sağlayacak.”

Peugeot

Monte Carlo’da iki aracı ile finişe geldikten sonra Peugeot 2000 yılından beri gösterdiği İsveç Rallisi başarılarına bir yenisini daha eklemek istiyor. Marcus Gronhölm ve Markko Martin’in yanında İsveçli pilot Daniel Carlsson yer alacak.


Marcus Gronhölm/Timo Rautiainen
:”İsveç Rallisi’ni seviyorum çünkü burada yarışmak eğlenceli. Umarım bu sene herşey iyi gider. Çok iyi bir şansım olduğunu biliyorum. Geçen sene 307 ile ikinci kez yarışırken burada ikinci geldim. O zamandan beri araç gelişti ve Aralık’taki testlerimiz de gayet güzel geçti.”


Markko Martin/Michael Park
:”Finlandiya ve Yeni Zellanda’dan sonra İsveç benim en çok beğendiğim üçüncü rallidir.” diyor Markko ve ekliyor: “2004 yılında rallide önde gidiyordum ve bu yıl 307 ile asfalt haricinde ilk deneyimim olacak. (Markko Varmland’daki test sürüşlerini buna dahil etmiyor anlaşılan) Araç gerçekten rekabete dayanıklı ve Marcus da geçen sene burada iyi etap dereceleri elde etmişti. Bu çok cesaret verici ve ben de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım”.

Skoda

Skoda bu sene İsveç Ralli’sinde üç İskandinav pilot ile mücadele edecek. Janne Touhino ve Audi Sport’un DTM şampiyon pilotu Mattias Ekström markalarda puan mücadelesi verirecekler. Mattias İsveç’te koşulan ulusan rallide Red-Bull Fabia WRC ile bu yarışa hazırlandı. Ãœçüncü Fabia WRC Jani Paasonen tarafından kullanılacak. Paasonen üçüncü kez WRC kullanacak ama Mattias ve Janne’nin test ettiği Fabia WRC ile ilk kez kar üzerine çıkacak.


Janne Touhino/Mikko Markkula
:”Bu benim en sevdiğim ralli. En iyi derecemi geçen sene dördüncü olarak almıştım ve iki tane de best time’ım vardı. En büyük soru etaplarda hızlı gidebilmek için yeterli kar olup olmayacağıdır.”


Mattias Esktröm/Stefan Bergman
:”Bu seviyede bir fabrika takımı ile ilk kez yarışacağım. Skoda takımı için markalar şampiyonasına aday gösterilmem üzerimde fazla bir baskı oluşturmuyor ama bana güvenmelerinden dolayı ben de kendimi daha rahat hissediyorum. Tek umudum baştan sona temiz bir yarış çıkarmak olacak.”


Janni Paasonen/Janni Vainikka
:”Buraya bu şekilde gelmek istemezdim Armin için de üzülüyorum ama bir yandan da bu şansı yakaladığım için sevinçliyim. İsveç en beğendiğim rallilerden birisi ve umarım iyi bir sonuç elde edebilrim. Araba çok güzel ve iyi bir şeyler yapabileceğimize inanıyorum.”

Mitsubishi

Monte Carlo’da alınan etkileyici sonuçtan sonra tam anlamı ile kar rallisine Harri Rovanpera/Risto Pietilainen ve Gianluigi Galli/Guido D’Amore ile katılacak ekip 2005 sezonunun ikinci ayağında ilk kez kar üzerine çıakcak araçtan iyi bir sonuç bekliyor.


Harri Rovanpera/Risto Pietilanen
:”İsveç benim en sevdiğim ralli kuşkusuz. Gerçekleştirdiğimiz testlerden sonra aracı kendimiz için en iyi duruma getirdik ama şu an yarış koşullarının nasıl olacağını bilemiyoruz. Kış koşullarının zorluğunda, kar ve buz üzerinde, gayet hızlı bir ralli olacak. Monte Carlo’dan sonra gelecekten daha emin olabiliyorum.”


Gigi Galli/Guido D’Amore
:”Geçen Aralık ayında İsveç’te iki gün boyuna bu araç ile testler gerçekleştirdi ve ben sürekli Pirelli kullandık dolayısı ile onlara yabancı değilim. Grup N ile WRC araçlarını kıyaslamak mümkün değil. Lancer WRC ile temiz yarışlar çıkartabilirsiniz, çizgiyi oturtabilmek kolay, geç frenaj mümkün, viraj içinde vites değiştirebilirsiniz, daha ince kesebilirsiniz; bunların hepsi olağan şeyler. Bizim hedefimiz aracın gelişimine katkıda bulunabilmektir. Harri ile benim aramdaki performans ve lastik seçimleri ilginç sonuçlar doğurabilir, kimin kazancağını şimdiden kestiremeyiz.”

Bir Cevap Yazın