FIA’nın yeni patronu Jean Todt

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Haberler

Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun yeni başkanı Jean Todt oldu. Ferrari’nin eski takım şefi, Ari Vatanen’le girdiği yarıştan galip ayrıldı.

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, gelecek 4 yıl Jean Todt’a emanet. Max Mosley, bütçe sınırlaması konusunda yaşanan restleşme sonrası, 5. kez başkanlığa adaylığına koymayınca, Paris’teki başkanlık yarışı, Todt ile eski dünya ralli şampiyonlarından Ari Vatanen arasında geçti. Mosley, Formula 1’in ticari haklarını elinde tutan Bernie Ecclestone ve daha da önemlisi, Ferrari’deki eski çalışma arkadaşı Michael Schumacher’in desteğini arkasına alan Todt, Vatanen’i geride bırakarak başkanlığa seçildi.

221 üyenin katıldığı oylamada Todt’a 135, Vatanen’e ise 49 oy çıktı. 12 üye ise çekimser kaldı.

63 yaşındaki Jean Todt, Dünya Ralli Şampiyonası’nda yardımcı pilot olarak görev yaptı ve Talbot Lotus takımı ile markalar şampiyonluğu yaşadı. 1981 yılında kariyerine son veren Todt, yöneticilikte ise çok daha başarılı bir performans sergiledi. Todt’un kurduğu Peugeot Talbot Sport takımı, 2 markalar, 2 pilotlar şampiyonluğu kazandı; ayrıca Paris-Dakar Rallisi’nde 4 kez mutlu sona ulaştı.

1992 ve 1993 yıllarında ünlü Le Mans yarışlarında, Todt’un yönetimindeki Peugeot-Citroen iki kez şampiyon oldu.

Todt, kariyerindeki asıl büyük başarıları ise Ferrari Formula 1 takımında yaşadı. Michael Schumacher ve Ross Brawn’ı takıma katılmaya ikna eden Todt, inanılmaz başarıların altına imza attı. Ferrari, Todt döneminde, 7 pilotlar ve 6 markalar şampiyonluğu kazandı. Ferrari, 1999-2004 yılları arasında 98 yarış birinciliği elde etti.

Todt, görevlerini Stefano Domenicali’ye devrettikten sonra bu yıl Ferrari ile tüm ilişkisini kesip, FIA başkanlığı için adaylığını koymuştu.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

İsveç Rallisi İptal

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 2021 takviminde ikinci yarış olarak İsveç’in Varmland şehrinde

Hyundai Kadroyu Korudu

Hyundai Motorsport, kısa süre önce garantilediğ ikinci Markalar Şampiyonluğu’nu* korumak için 2021
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: