Abant’ta Bursaspor Sesleri

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Bolu Abant’ta bu yıl ikinci kez düzenlenen Tırmanma Yarışı yine büyük ilgiyle karşılandı. Ankara Otomobil Sporları Kulübü-ANOK tarafından yine başarıyla organize edilen yarışta sürpriz bir isim de start aldı. Türkiye Ralli Şampiyonlukları bulunan ve ciddi bir taraftar kitlesine sahip Serkan Yazıcı, aynı zamanda Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı’nın da oğlu. Turkcell SüperLig’de şampiyon olarak Türkiye Futbol tarihine geçen Bursaspor’un bu başarısını duyurmaya katkıda bulunmak üzere Abant parkurunda boy gösteren Serkan, Yeşil-Beyaz giydirilmiş Grande Punto S2000 ile yine büyük ilgi topladı.

Cumartesi 14.00’te Bolu Valilik Meydanı yanında bulunan parkta başlayan idari ve teknik kontroller sonrasında yapılan basın toplantısına halkın da ilgisi fazla oldu. Geçtiğimiz yıl gibi yine Valilik Meydanı’nda yapılan start seremonisi ise Bolu seyircisinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Burada da Serkan Yazıcı’nın yaptığı gösteri akıllara kazınırken, meydanı dolduran yüzlerce seyirci büyük coşkuyla bu gösterinin karşılığını verdi.

Abant Milli Parkı’ndan Mudurnu’ya inen yolda hazırlanan parkurda antrenman turları Pazar 11.00’de başladı. İki çıkış üzerinden yapılan antrenman turlarında yağmur sporcuların performansını etkilerken en iyi zaman Serkan Yazıcı’dan geldi.

Büyük Abant Oteli’nin alt bölümünde ve Abant Gölü kenarında kurulan servis alanında son bakımlarını yaptıran ekipler yarışın ilk çıkışı için konvoy halinde start noktasına indiler.

14.00’te verilen startla başlayan yarışta tüm gözler Kategori 4’teki mücadeleye çevrildi.
Serkan Yazıcı ve Vedat Diker’in Grande Punto S2000, Ünal Şenbahar ve Öğül Orhan’ın Mitsubishi Evo9 ile start aldığı bu kategoride her 3 çıkışta da en iyi zaman Serkan Yazıcı’dan geldi. Ünal Şenbahar ve Öğül Orhan da yine her 3 çıkışta da ikinci ve üçüncü zamanların sahibi oldu. Yağmurun ilk çıkıştan sonra durması ve zeminin hızla kurumasıyla kuru zemin lastiklerine dönen sporcuların zamanlarında da belirgin bir düşüş oldu. 3:10,30 olan ilk derecesini ikinci çıkışta 3:05,54’e çeken Serkan Yazıcı, bu derecesiyle aynı zamanda günün en iyi zamanını da yaparak, “Best Time” kupasını almaya hak kazandı.

Kategori 6’da tek başına yarışan Ankaralı Sporcu Tan Uydaş, emektar Opel Kadett’i ile finiş görse de rakipsiz olması nedeniyle puan alamadı. Ödül Töreninde  ANOK’a verdiği desteklerden ötürü plaketle onurlandırılan Uydaş, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Kategori 5’te Renault Megane Kitcar ile start alan Cem Acar, rakipleri Clio’lu Çağrı Tarık Zeybek ve Arslan Acar karşısında kolay bir birincilik elde etti.

Yine zayıf rakipleri karşısında birinciliği düşük tempoyla kazanan Bülent Gürkan, Kategori 3 için önemli puanlar kazandı. Emrah Altuner ikinci, Hakan Ünsal üçüncü olurken, Murat Altıntaş dördüncü oldu.

Kategori 2’de beklenen Tunç Tuncer – Adil Küçüksarı çekişmesi yaşanmazken, Tunç Tuncer Type R ile her 3 çıkışta da en iyi zamanı yaparak podyumun zirvesine kuruldu. Adil Küçüksarı Clio Ragnotti’si ile Tunç’un arkasında kalsa da zamanlarını geliştirmeyi başardı. Geçen yarışın birincisi Ümit Kemal Coşkun, Alfa 156’sı ile beklenen performansından uzak kalırken, üçüncülük puanı ile yetinmek zorunda kaldı.

Bir başka İzmirli Alper Akgün, Kategori 1’de Saxo’su ile 4 dakikanın altına inebilen tek sporcu olurken, performansıyla göz doldurdu. En yakın rakibine toplamda 1 dakika fark atan Alper, şampiyonluğun en büyük adayı olarak görünse de yeterli maddi desteği bulamazsa, bu şampiyonluk hayal olarak kalacak gibi duruyor. Burak Özaltolmaz kategori ikincisi olurken, Sinan Saatçi üçüncü ve hayatında ilk kez bir yarışa katılan 22 yaşındaki genç bayan Simin Bıçakçıoğlu dördüncü olarak günü tamamladı.

Büyük Abant Otelinde yapılan ödül töreniyle kupalarına kavuşan sporcular, organizasyondan son derece memnun olarak ayrıldı. Törende bir konuşma yapan ANOK Başkanı Meriç Demiralp önemli bilgiler verdi:

“ Özellikle Bolu Valiliği ve Belediyesi ile yarışımıza destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz” diyen Demiralp konuşmasına büyük bir sürprizle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ön anlaşmayla Tırmanma etabımızın zemini otoyol Asfaltıyla kaplanacak ve güvenlik bariyerleriyle donatılacak. Böylece önümüzdeki sene Avrupa Tırmanma Şampiyonası’na aday yarışı organize edeceğiz ve takip eden yıllarda Avrupa Şampiyonasına dahil bir yarışı burada yapabileceğiz. Bu sonuca ulaşmamızda büyük katkısı olan başta ANOK ekibi ve desteğini esirgemeyen Bolu Mülki Erkânı’na teşekkürü borç biliriz. Bugün burada 250’den fazla kişi fedakârca görev yaptı, başarı hepimizindir.”

Türkiye Tırmanma Şampiyonasında bir sonraki yarış 5-6 Haziran’da Antalya’da organize edilecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: